90 ГОДИНИ НАУЧНО-ТЕХНИЧЕСКИ СЪЮЗИ В ЯМБОЛ
Преди 90 години на 20 ноември 1934г., 18 ентусиасти техници поставят началото на организирана научно-техническа дейност и създават Дружество на средните техници в Ямбол, което е член на Българското инженерно - архитектно дружество /БИАД/, учредено през 1893г. в София. Иициатори са Бончо Стефанов, Спас Василев и Никола Георгиев.
През всичките тези години научно-техническата организация в Ямбол е член на БИАД и преминава през три обществен-икономически епохи и няколко структурни преобразувания.
През 1949 г. Съюзът на българските инженери и архитекти и още шест технически организации се обединяват в Научно-технически съюзи, които през 1953г. прерастват в Съюз на научно-техническите дружества в България. През 1965 г. се обособяват две самостоятелни организации - Научно-технически съюзи /НТС/ и Съюз на архитектите в България /САБ/. През 1989 г. НТС се преименуват във Федерация на Научно техническите дружества в България /ФНТД/, а от
1992 г. на IX - тия извънреден конгрес ФНТД се преименува на Федерация на научно - техническите съюзи в България /Ф НТС/.
Преди 09.09.1944г. по времето на Царство България , квалифицираните специалисти – инженери, техници и др. се радват на висок обществен престиж и оставят добро име в обществото и индустриалното изграждане и развитие на държавата, след 1944г. със смяната на обществено-икономическия строй в новата централизирана и планова икономика, на българските инженери, техници и специалисти от различните отрасли на икономиката се възлагат отговорни задачи за развитие на народното стопанство. Настъпилото преходно време след 1989г. на преминаване от централизирана към пазарна икономика и начина по-който това се случи в България, нанесе тежки поражения на научно –техническата интелигенция, уравниловката в тоталитарното общество на високо квалифицирания труд, след 1989г. се трансформира в обезценяване и непотребност на инженерните кадри и висши специалисти с настъпилата приватизация и разрушаване на голям брой индустриални предприятия.
90 години са доста дълъг период за съществуването на една обществена организация и повод за равносметка на постигнатото през годините.
В годините след 1944г. Дружеството на техниците със средно образование в Ямбол прераства в Окръжен съвет на Научно техническите съюзи, който включва и специалистите от Елхово, Топловград и Стралджа. Научно-техническите съюзи в Ямбол добиват голямо влияние в икономическия и обществен живот на окръга, създават се съюзи по специалности - хранително-вкусова промишленост, машиностроене, геодезия, текстил и облекло, минно дело и геология, водно дело, строителство, химия, икономика, електроника и електротехника, транспорт и лесотехника. НТС организират мероприятия за подпомагане и стимулиране на рационализаторската и изобретателската дейност. През 60-те години е създадена нормативна възможност и се разви проектантската дейност към НТС със 120 РМС и 646 РМС, бяха сформирани проектантски колективи от членове на НТС, които реализираха значителни обекти. През 1968г. се поставя началото на следдипломното обучение на специалистите и повишаване на тяхната квалификация. През 1972г. е създаден окръжен кабинет по качество, който бе в помощ на специалистите от различните отрасли на икономиката.
През 1975г. започва строителството на Дома на науката и техниката, който е открит на 5 септември 1980г. и предлага отлични условия за дейност на членовете на НТС.
Организирани са стотици научно-технически мероприятия - конференции, семинари, изложби, срещи, съвещания, кръгли маси, прожекции на научно-технически филми. В Дома функционира и специализирана книжарница за научна и техническа литература.
През1985г. Дома на науката и техниката в Ямбол е посетен от Джон Атанасов придружен от неговия и син и съпруга.
След 1989г. ОС на НТС се трансформира в Териториална организация на Научно-техническите съюзи в Ямбол/1992г./
През годините нашата организация има приемственост между целите на старото дружество „да съдейства за развитието и популяризирането на техническите науки, да държи в течение по тях техниците и населението на страната, да развива сближение и солидарност между членовете си”,
а днес основна цел на нашата организация е „творческо професионалното развитие и подпомагане на членовете си, обединяване на техните усилия за решаване на творчески и професионални проблеми”…
В дългия и все несвършващ преход след 1989г. Териториалната организация на научно-технически съюзи в Ямбол търси възможности, с които да е полезна на специалистите и своите членове. Квалификационната и обучителна дейност в НТС се превърна в приоритет за нашата организация след 1989г. С добрите условия на учебен процес, който предлагаме в Дома на науката и техниката се наложихме, като водещ учебен център в града и региона. Предоставихме възможност на много специалисти и работници да се преквалифицират при преструктурирането на икономиката и да се реализират на пазара на труда. Провежданите курсове се осъществяват с висококвалифицирани преподаватели и дават възможност за повишаване на квалификацията и придобиване на нови професии, знания и умения от курсистите. ТО на НТС – Ямбол е лицензирана н Националната агенция за професионално обучение и образование, работи по утвърдени учебни програми и издава легитимни документи.За периода 2005 до 2024 г са проведени 1995 курса с 17902 обучени лица, в това число 571 курса с 4441 обучени в гр. Елхово.
През 1998г. по повод 25г. от признаване приоритета на Джон Атанасов за създаването на компютъра, поставихме първия паметник на Джон Атанасов в България на фасадата на Дома на науката и техниката и решихме Дома да носи неговото име със съгласието на неговото семейство.Паметника беше открит от акад.Благовест Сендов и инж. Ангел Ангелов.
През 2000г. НТС-Ямбол създаде първата в град Ямбол Служба по трудова медицина, която е в помощ на работодателите и ги консултира по здравословните и безопасни условия на труд. Службата работи с фирми от Ямболска, Сливенска и Бургаска област и има изнесени офиси в Сливен и Елхово.
През последните 35 години нашата организация активно участва в обществения и стопански живот на региона.
НТС – Ямбол беше инициатор и съучредител при създаването на Стокова борса, Търговско промишлена палата, Агенция за регионално развитие и инвестиции в Ямбол.
Активно работихме за запазване дейността на Комплексната опитна станция в Ямбол, като единствено научно звено в областта на селското стопанство в региона.
Подкрепихме и дадохме средище на учени свързани с Ямбол да обосноват и работят за прерастването на Техническия колеж в Ямбол във Висше учебно заведение.
НТС – Ямбол беше представител за областта на Агенцията за чуждестранни инвестиции, изработихме два фирмени каталога на Ямболска област в помощ на бизнеса.
Направихме предложение за развитие на културно-историческия туризъм до община Ямбол, община Тунджа и Областна управа, като представихме „Програма за развитието на културно-историческия туризъм” и „Правилник на консултативен съвет по въпросите на туризма”. В тази връзка изработихме два каталога на град Ямбол и филм-импресия за забележителностите в нашия град. Предложихме сградата на Минералната баня да се превърне в музей на град Ямбол.
През 2003г. бяхме инициатори за създаване на областен организационен комитет за честване на 100г. от рождението на Джон Атанасов, а инж. Ангел Ангелов успя да организира построяването на паметник на Джон Атанасов в
с. Бояджик по този повод.
От 2004г. ежегодно провеждаме регионално състезание по информационни технологии, а от 2012г. ученически лекоатлетически крос по повод рождението на Джон Атанасов съвместно с Община Тунджа и РУО-Ямбол.
НТС-Ямбол беше основен организатор през годините на посещенията на фамилията на Джон Атанасов в Ямбол и с.Бояджик.
Включихме се активно в дебатите по запазването и облагородяването на Градската градина в Ямбол, занемарена след 1990г. Представихме в НТС „Дендрологичен анализ на градината” изработен от инж. Атанас Димов, поканихме екип начело с акад. Александър Александров от Института по гората на БАН да оцени състоянието на Градската градина, а експертизата предоставихме на община Ямбол.
През 2020г. направихме предложение до Община Ямбол относно търсенето на минералната вода в Ямбол, а през 2022г. предложения за развитие пътната инфраструктура, културно-историческия туризъм и др.
Инициирахме издаването на книги за град Ямбол и Ямболския край.
В днешното все още преходно и трудно време ние успяхме да съхраним и утвърдим нашата организация на Научно технически съюзи в град Ямбол и град Елхово. Продължаваме да развиваме нашата дейност и активно участваме в обществения живот, като си партнираме със сдружения и институции в град Ямбол и областта. По случай 50 години от създаване на НТС – Ямбол е връчена държавната награда орден „Червено знаме на труда”.
По случай 70 години от създаване на НТС- Ямбол, организацията получава Почетния знак на Община Тунджа „ Златен герб” и Юбилеен знак „Инж. Симеон Ванков” на ФНТСБ. През 2024г. по случай 90 години от създаването на организацията Община Ямбол удостоява НТС – Ямбол с „Почетен Герб”.
Дома на науката и техниката „Джон Атанасов” е винаги отворен за своите членове и е средище на научно-техническата интелигенция в региона.
Искам да благодаря на предните поколения за изграждането и съхраняването на организацията на НТС в Ямбол през тези три обществено икономически епохи, за тяхната упоритост и борбеност в постигане на поставените високи цели и специално на инж. Ангел Ангелов за неговата отдаденост на организацията вече 37 години.!
Благодаря на всички институции в град Ямбол, с които сме работили по общи проекти и дейности!
Уважаеми колеги, Честит Юбилей 90 години!
С поглед и устрем напред в бъдното!
Милен Михайлов – управител на ТО на НТС – Ямбол
|